Zasięgi map
Polecane strony
Box Flashsale
O mapach cyfrowych

Mapy cyfrowe” są to pliki rastrowe naszych map papierowych, ich elektroniczne wersje. Jest to jakby nasza mapa papierowa przeniesiona na ekran telefonu. Sprzedawana na różne urządzenia pozwala na dokładną lokalizację w terenie. Stanowią doskonałe uzupełnienie mapy papierowej. Pliki przygotowujemy w rozdzielczości 300 dpi (od 2022). 

Pliki cyfrowe pozwalają na nawigację na różnych urządzeniach. Zarówno dedykowanych jak i powszechnie dostępnych telefonach, smartfonach, tabletach, nawigacjach samochodowych, laptopach.

 

Poniższa tabela prezentuje na jakich urządzeniach i w jakich aplikacjach dane pliki można używać: 

 

Urządzenia Garmin

Garmin z serii: Oregon, Colorado, Dakota, Montana, Edge 800, 810 i 1000, GPSMap, eTrex 20 i 30 oraz nowszych. 

 

 

Format KMZ

 

Urządzenia TwoNav

TwoNav Aventura,Sportiva, Anima +

Format RMAP

Android

TrekBuddy (wycofany)

Pliki TrekBuddy (*.TAR i *.TMI)

Guru Maps Pro (płatny)

format sqlite (na zamówienie)

Kamap - zamiennik Seemap. 

Kody rejestracyjne, mapy pobierane bezpośrednio w urządzeniu. 

Locus Map (wersja darmowa z reklamami), Locus Map Pro (płatny)

mapy pobierane bezpośrednio w urządzeniu , pliki TrekBuddy, format RMAP

Twonav Premium (płatny)

Format RMAP

Traseo. Szlaki, trasy, mapy

 Zakupy w aplikacji

OziExplorer for Android (płatny)

 OZF4 (na zamówienie)

Avenza maps

Geotiff

Windows Phone

 

Kamap (pełna wersja darmowa )

Kody rejestracyjne, mapy pobierane bezpośrednio w urządzeniu

Windows Phone 8, 8.1

Avenza maps

Geotiff

Nawigacje Win CE

OziExplorer (płatny)

Pliki .png oraz kalibracyjne .map, OZF4 (na zamówienie)

iPhone, iPad

Twonav Premium (płatny)

Format RMAP

Traseo (wersja darmowa)

Zakupy w aplikacji

Avenza Maps (wersja darmowa oraz płatna)

 Geotiff

Windows XP, 7, 8, 10

QGIS 

Geotiff

OziExplorer (płatny)

 

Pliki PC/OziExplorter czyli pliki .png oraz kalibracyjne .map

Land 8.9.6 Windows

Format RMAP

 

Dla osób wymagających mało skomplikowanych w obsłudze i łatwych w instalacji nawigacji do telefonu polecamy   Avenza Maps  i  Traseo na Androida, iPada, iPhone i iOS.

Do najlepszych aplikacji dla nieco bardziej wymagających użytkowników należy Locus Map oraz  Locus Map 3 Classic  na androida oraz Traseo na iPada i iPhone. 

Android

Locus Map 4 outdoor- wersja darmowa z reklamami lub bez reklam z dodatkowymi funkcjami w dwóch planach  do wyboru : Silver - za 10 euro/rok i Gold  na 24 Euro  na rok.
https://play.google.com/store/apps/details?id=menion.android.locus

Locus Map 3 Classic - wersja płatna, koszt 34 zł.

https://play.google.com/store/apps/details?id=menion.android.locus.pro

TwoNav Premium: GPS Maps & Routes Walking Bikeza ok. 6 $

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.compegps.twonavfull&hl=en

Avenza Maps: Offline Mapping (wersja darmowa oraz płatna ok. 150 $/rok )

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Avenza&hl=pl

 

 

ipad, iPhone, iOS

Polecamy Traseo . Dostęp  do naszych map uzyskacie Państwo poprzez wygodne zakupy  bezpośrednio w aplikacji. 
Więcej informacji tutaj: https://www.traseo.pl/aplikacje

Znane nam są jedynie dwie aplikacje pozwalające na używanie własnych map. Jedną z nich jest TwoNav, koszt ok. 6 $. Jednak działa stosunkowo wolno. Darmowe wersje tej aplikacji nie pozwalają na korzystanie z własnych map. 
https://apps.apple.com/us/app/twonav-gps-premium/id346996240

Drugim , polecanym przez nas programem jest Avenza Maps, program z pewnymi ograniczeniami jest darmowy. Działa szybko i jest bardzo prosty w obsłudze. Polecamy go początkującym użytkownikom.

https://apps.apple.com/pl/app/avenza-maps/id388424049?l=pl

  

Rodzaje plików:

1. Plik GPS - TrekBuddy - pliki pobierane z naszej witryny internetowej są spakowane. Przed ich użyciem niezbędne jest rozpakowanie archiwów ZIP. Wyodrębnione pliki *.TAR i *.TMI należy skopiować do podfolderu "maps" w strukturze katalogów programu "TrekBuddy". Pliki te można używać w programie Trekbuddy jak również w Locus Map.

2. Plik GPS - Garmin - pliki pobierane z naszej witryny internetowej są gotowe do użycia. Plik *.KMZ należy skopiować do podfolderu "CustomMaps" w strukturze katalogów "Garmin"

3. Plik graficzny PC/OziExplorter - pliki pobierane z naszej witryny internetowej są spakowane. Przed ich użyciem niezbędne jest rozpakowanie archiwów ZIP. Wyodrębnione pliki *.PNG i *.MAP należy skopiować na dysk twardy komputera

4.Plik GPS – TwoNav pliki RMAP pobierane z naszej witryny internetowej są gotowe do użycia. Plik należy skopiować do posiadanego urządzenia. Działają na TwoNav Pro, Locusie.

5. Kod rejestracyjny - "SeeMap"   - Program od marca 2023 nie jest już wspierany przez twórcę i programistę. Nie jest  już możliwe kupowanie map bezpośrednio w aplikacji  ani na naszej stronie. Jako wciąż działającą alternatywę polecamy program Kamap - identyczny pod względem funkcjonalności. Jako że Seemap  i Kamap bazuje  na tych samych katalogach w systemie Android, nie trzeba instalować wcześniej pobranych i zarejestrowanych map. Kamap „czyta” z Seemapa mapy wraz z  informacją o rejestracji.

6. Locus Map -  mapy kupowane bezpośrednio w aplikacji. Możliwe wgrywanie własnych map w formacie Trekbuddy. 

7. Traseo   - mapy kupowane bezpośrednio w aplikacji. 

8. Avenza Maps - pliki kupione w naszym sklepie są od razu gotowe do użycia. Wystarczy zapisać pobrany plik tif na telefonie wczytać  go w aplikacji. 

 

 Ważne! 

Aby poprawnie zapisywać ślad (track GPX) na aplikacjach na  telefon należy ustawić z poziomu telefonu odpowiednie uprawnienia dotyczące : "Oszczędzania energii" lub "Baterii". Jedynie w trybie "bez ograniczeń" ślad będzie zapisywany z odpowiednią dokładnością. 

 

    

 

 

1. TrekBuddy to jedna z pierwszych na rynku, aplikacja do nawigacji turystycznej GPS w telefonach, znajdująca się od wielu lat w naszej ofercie. Niestety twórcy programy przestali  go rozwijać na początku 2021 r. Natomiast format plików  *.TAR i *.TMI ma się  dobrze  i jest  wykorzystywany w innych programach. Naturalnym następcą jawi się LocusMap i tą aplikację polecamy osobom które chcą zmienić platformę nawigacji. 

Sposób zakupu: Plik GPS - TrekBuddy - pliki pobierane z naszej witryny internetowej są spakowane. Przed ich użyciem niezbędne jest rozpakowanie archiwów ZIP. Wyodrębnione pliki *.TAR i *.TMI należy skopiować do podfolderu "maps" w strukturze katalogów programu "TrekBuddy". 
Ostatnia wersja na androida z marca 2021. Program już nie jest rozwijany. Kliknij by pobrać. - aby pobrać najpierw kliknij prawym przyciskiem myszy  a następnie wybierz(kliknij) "zapisz link jako"

 

 

Pliki te można używać w programie Trekbuddy jak również w Locus Map. Ważne żeby instalować program i mapy w pamięci wewnętrznej urządzenia. Wczytywanie map, szczególnie kiedy posiadamy kilkanaście tytułów jest wtedy znacząco szybsze. 

Instalacja map polega na skopiowaniu folderu z mapami  do odpowiedniego katalogu w programie Locus. Ścieżka dostępu zwykle wygląda następująco:
Ten komputer\Twoja nazwa telefonu\Wewnętrzna pamięć współdzielona\Android\data\menion.android.locus\files\Locus\maps


Rozpakowujemy otrzymany podczas zakupów plik *.zip otrzymując folder z dwoma plikami *.tar oraz *.tmi np. folder OkolKrak_22W  zawierający dwa pliki: OkolKrak_22W.tar i OkolKrak_22W.tmi.

I ten folder wraz zawartością  należy skopiować do powyższej lokalizacji.

 

 

 

 

 

   

2. Garmin

Nasze mapy są sprzedawane w formacie KMZ, gotowe do używania w odbiornikach turystycznych firmy Garmin: Oregon; Colorado; Dakota; Montana; Etrex 20 i 30 oraz wyższych; Edge 800,810,1000; GPSMap. 


Wystarczy je skopiować do podfolderu "CustomMaps" w folderze "Garmin" (tylko z tego podfolderu urządzenie będzie ładować mapy oferowane przez nas!).Zalecamy, aby podfolder "CustomMaps" (w folderze "Garmin") utworzyć na karcie pamięci, a nie w pamięci urządzenia.  W razie wgrania za dużej ilości map odbiorniki mają tendencję do zawieszania się. Aby przywrócić funkcjonalność odbiornika trzeba wyciągnąć kartę pamięci i za pomocą zewnętrznego czytnika usunąć nadmiar map. 

Mapy przygotowujemy tak, aby każdą dało się załadować w całości. Dotyczy to także map dwuarkuszowych, które na potrzeby Garmina łączymy w jeden plik. Za podstawę do przygotowania naszych map służą pliki rastrowe w rozdzielczości 200 DPI. Treść i wygląd części mapowej w tych plikach jest identyczna z odpowiadającą im mapą papierową.
Na styku arkuszy mogą wystąpić częściowe zasłonięcia lub powtórzenia napisów. Mapy po połączeniu mają przeciętnie ok. 80 kafelków w maksymalnym rozmiarze. Oznacza to w praktyce, że w danej chwili w urządzeniu może być aktywna tylko jedna nasza mapa rastrowa!
Natomiast może ona być wyświetlona na dowolnej ilości map wektorowych. 

Nie jest nam znany żaden sposób na zarządzanie mapami rastrowymi w dedykowanych urządzeniach Garmin. 

Od roku 2022 większość map sprzedajemy w większej rozdzielczości (300 dpi). Jednak taka rozdzielczość przekracza ograniczenia większości odbiorników firmy Garmin.

Stąd mapy dwuarkuszowe przygotowujemy w dwóch rozdzielczościach:

  • jeden plik KMZ z mapą całego obszaru danej mapy, ale w zmniejszonej rozdzielczości (ok. 200 dpi)
  • dwa pliki KMZ z dwiema częściami danej mapy (np. częścią zachodnią i wschodnią lub północną i południową) w pełnej rozdzielczości (300 dpi).

 Kupując plik do urządzeń Garmin otrzymacie Państwo plik ZIP z 3 plikami KMZ, który trzeba rozpakować przed skopiowaniem pliku mapy do odbiornika.

UWAGA! Do odbiornika można skopiować tylko jeden z tych plików.

Aby przetestować swoje urządzenie oraz sprawdzić funkcjonalność mapy prosimy pobrać w pełni funkcjonalną, darmową mapę "Zabierzów" (obszar Dolinek Podkrakowskich) w skali 1:25 000 (21,1 MB) -> tutaj.

Aby możliwe było używanie map rastrowych w dedykowanych odbiornikach GPS firmy Garmin konieczne może być (dotyczy starszych modeli z listy powyżej) zaktualizowanie oprogramowania odbiornika tak, aby mógł on wyświetlać mapy rastrowe z folderu CustomMaps. Oznacza to zmianę oprogramowania firmware poprzez program WebUpdater. Program ten można pobrać ze strony Garmin. Po jego zainstalowaniu i podłączeniu odbiornika GPS do komputera program wyszuka i zmieni oprogramowanie urządzenia.

Map rastrowych nie da się wyświetlić w programie MapSource. Do ich wyświetlania na komputerze służy program "Base Camp" firmy Garmin lub np. program Google Earth.

Możliwości oraz ograniczenia rastrowych "CustomMaps", czyli map indywidualnych w odbiornikach GPS Garmin opisane są w wątku polskiego forum Garmin.

W terenie po osiągnięciu brzegu mapy (białego paska lub strzałek w miejscu legendy) zalecamy wyłączenie CustomMaps w menu konfiguracyjnym odbiornika GPS i korzystanie z mapy wektorowej.

Gdy mapa rastrowa wyświetlona jest na mapie wektorowej można nadal wykorzystywać wszelkie informacje zawarte w warstwie wektorowej. Dzięki temu można zaplanować trasę, nawigować po niej (będzie wyświetlona nad rastrem), sprawdzić kolor szlaku czy nazwę ulicy w mieście.

 


 

3. OziExplorer/PC

Pliki o rozszerzeniu PNG (Portable Network Graphics), które przygotowane są w rozdzielczości 200 DPI. Do plików graficznych dodajemy także odpowiadające im pliki kalibracyjne o rozszerzeniu MAP. Pliki graficzne łącznie z plikami kalibracyjnymi mogą stanowić podstawę do stworzenia własnych map do innych programów nawigacyjnych. 

Są one zgodne z popularnym programem Ozi Explorer.

 

 


  

4. Twonav w  wersji PRO ( wersja darmowa nie obsługuje zewnętrzych map)

Pliki w formacie RMAP do urządzeń turystycznych firmy Twonav: TwoNav Aventura, Sportiva, Anima +. Oprócz urządzeń turystycznych firma CompeGPS oferuje oprogramowanie na wiele platform sprzętowych:

- Windows na komputerach PC - program Compe GPS LAND

- Windows na komputerach PC - program TwoNav

- MacOS na komputerach Mac

- Windows Mobile na urządzeniach przenośnych

- Android na telefonach komórkowych

- iPhone i iPad

Proces instalacji w systemie IOS należy przeprowadzić z wykorzystaniem aplikacji Land GPS. Poniżej link  do szczegółowej  instrukcji.  

https://support.twonav.com/hc/en-us/articles/115002048731-Transfering-files-to-the-smartphone-app

Instrukcja obsługi.

 http://manual.compegps.com/manual/Manual_TwoNav_Smartphone_28_pl.pdf


5. Seemap - Kamap

Program od marca 2023 nie jest już wspierany przez twórcę i programistę. Nie jest  już możliwe kupowanie map bezpośrednio w aplikacji  ani na naszej stronie. Jako wciąż działającą alternatywę polecamy program Kamap - identyczny pod względem funkcjonalności. Jako że Seemap  i Kamap bazuje  na tych samych katalogach w systemie Android, nie trzeba instalować wcześniej pobranych i zarejestrowanych map. Kamap „czyta” z Seemapa mapy wraz z  informacją o rejestracji.

Program kamap można pobrać z tego linku: https://m.apkpure.com/pl/kamap-am/zaksoft.kamap

 

 

 

 

 


 

6. Locus Maps

Locus Maps to doskonała i konfigurowalna  aplikacja do nawigacji, zapewnia wielofunkcyjność i elastyczność, oferuje m.in.:

  •  nawigację z możliwością opracowywania tras;
  •  duży wybór wysokiej jakości map w trybie online i offline; czyta nasze mapy w formacie trekbuddy
  •  możliwość kupowania naszych map bezpośrednio w aplikacji
  •  zaawansowane narzędzia do obsługi map – nakładanie na siebie map, obsługa źródeł WMS
  •  narzędzia do monitorowania aktywności sportowej – śledzenie trasy, program treningowy, wykresy, statystyki, obsługa czujników zewnętrznych
  •  całodobową prognozę pogody dla całego świata
  •  zaawansowane narzędzia do geocachingu 

Aplikację Locus Map Pro można swobodnie dostosować do własnych potrzeb, zgodnie z potrzebami użytkownika. Istnieje możliwość rozszerzenia funkcjonalności aplikacji  poprzez zastosowanie licznych modułów dodatkowych.

Więcej: www.locusmap.eu

do pobrania :  tutaj

Sposób zakupu:  Mapy kupowane bezpośrednio w aplikacji. 

Po włączeniu aplikacji klikamy menu ( 3 poziome kreski w lewym górnym rogu ekranu), wybieramy Sklep Locus, Maps, Europa.

Następnie kraj - Polska lub na dole w liście produktów rekomendowanych szukamy Compass Poland maps. Po wybraniu Compass pojawia się lista map dostępnych w sprzedaży. Wybieramy interesującą pozycję i klikamy Kup. Zapewne przy pierwszym zakupie pojawi się komunikat o braku środków - LoCoinów - specjalnej waluty do zakupów wewnątrz aplikacji Locus. 

W pierwszej kolejności należy połączyć konto Google z Locusem. Lub zalogować się na konto w Locusie  jeżeli już je mamy. Aby doładować konto Locusa LoCoinami należy dodać kartę kredytową  lub debetową do konta google. 

 


 

6. Traseo 

Aplikacja Traseo przeznaczona jest na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Umożliwia ona wyszukiwanie tras w pobliżu, nagrywanie własnych śladów oraz korzystanie z profesjonalnych map turystycznych offline (zobacz dostępne mapy)

Podczas nagrywania trasy możesz dodawać zdjęcia i waypointy oraz śledzić statystyki.

Sposób zakupu:  Mapy kupowane bezpośrednio w aplikacji. 

W pierwszej kolejności należy zarejestrować się w aplikacji lub podłączyć swoje konto facebook. 

Aby móc korzystać z map Compass w Traseo wystarczy mieć w swoim telefonie aktywowaną możliwość płatności za usługi sklepu Google Play lub AppStore. Kupno map odbywa się jak kupno usług w innych aplikacjach, wystarczy dokonać wyboru zakupu. 

 

8. Avenza Maps

Aplikacja dostępna na urządzenia mobilne z systemem iPhone, iPad - iOS i Android. Aplikację można również pobrać na urządzenia z systemem Windows Phone -   instalacja  bezpośrednio ze Sklepu z poziomu telefonu. 

Program jest prosty w obsłudze, polecamy  go początkującym użytkownikom  zarówno Androida jak i iOS. 

Pliki kupujemy w sklepie Compass. Po otrzymaniu linku należy go zapisać w urządzeniu. Następnie w aplikacji w zakładce My Maps klikamy pomarańczowy znak + (plusa). Wybieramy „ Download or import a map”, i wskazujemy pobrany plik „ Cloud storage or device” albo wklejamy link do „ From de Web”. I to wszystko. Plik z mapą jest gotowy do użycia.

Więcej informacji na stronie producenta: https://www.avenza.com/avenza-maps/

                 

 


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl