Zasięgi map
Polecane strony
Cennik produktów
Sprawdź zbiorczą listę produktów wraz z cennikiem
Box Flashsale
Ciekawostki na mapach Compass - Lasy Janowskie 0
Ciekawostki na mapach Compass - Lasy Janowskie

Nasze tegoroczne, pierwsze wydanie mapy Lasów Janowskich (1:50 000) okazało się prawdziwym bestsellerem. Przygotowane we współpracy z lokalną grupą pasjonatów, poszczycić się może dużą dawką treści krajoznawczej. Mapa pełna jest ciekawostek, o których wiedzą tylko nieliczni. Jedną z nich jest pochylnia czołgowa na Wrotniej Górze koło Stalowej Woli. A że miejsce to jest nieoznaczone w terenie, nasza publikacja z pewnością ułatwi dojście i zaplanowanie ciekawej trasy.  

 

 

 

 

 

Do odnalezienia tego miejsca przyda się mapa. Nie tak łatwo tu trafić… Mowa o pochylni czołgowej nieopodal Stalowej Woli. Ukryta w leśnych ostępach Puszczy Sandomierskiej, na wzgórzu o nazwie Wrotnia Góra, stanowi niezwykłą atrakcję, o której mało kto wie.

 

 

Do pochylni dojdziemy nieoznakowaną, leśną ścieżką. To około 300 metrów od drogi asfaltowej. Bez problemu dojedziemy tu rowerem i drogą przeciwpożarową nr 6.

 

 Pochylnia czołgowa na mapie Lasy Janowskie (1:50 000)

 

 

   

 

Na "górce" (wydmie), zwanej czołgową, Esowską lub Utnia zbudowano trzy podjazdy - dwa betonowe i jeden piaszczysty. Służyły one do testowania ciężkiego sprzętu produkowanego w pobliskiej Hucie Stalowa Wola.  

Duże wrażenie robi podjazd po prawej stronie (patrząc z dołu). Kąt nachylenia jest naprawdę duży! Aż trudno wyobrazić sobie podjeżdżające tu czołgi. 

 

    

 

Ze szczytu wzniesienia i pochylni rozpościera się atrakcyjny widok. Bezkres ciągnącej się w oddali drogi zachęca do przemierzania jej na rowerze.   

Niedaleko pochylni mieści się obiekt turystyczno-edukacyjny "Grzybek" ze ścieżką edukacji przyrodniczej "Ciemny Kąt". To popularne miejsce wśród mieszkańców Stalowej Woli. Obiekt jest ogólnodostępny i zaopatrzony w urządzenia biwakowe. Można tu również zaparkować i stąd zaplanować spacer czy wycieczkę rowerową.

 

Obiekt turystyczno-edukacyjny "Grzybek"

 

Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza "Ciemny Kąt" 

 

Mapa "Lasy Janowskie" w skali 1:50 000 dostępna jest w wersji papierowej, laminowanej i cyfrowej na telefon. Wszystkie znaleźć można w naszym sklepie: https://compass.krakow.pl/lasy-janowskie-mapa-turystyczna.   

 

   

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl