Nowa wieża widokowa na Hajdówce (Jordanów) 0
Nowa wieża widokowa na Hajdówce (Jordanów)

W Jordanowie, na Hajdówce (534 m n.p.m.) powstała nowa wieża widokowa. 31 stycznia 2023 roku miało miejsce uroczyste otwarcie. Drewniana konstrukcja liczy 18 metrów. Z najwyższego tarasu zobaczymy nie tylko okolice malowniczo usytuowanego miasteczka, ale także pasma Beskidów z Babią Górą na czele i Tatry! Szerokie panoramy oglądać można także z samej Hajdówki. Warto wybrać się tam na spacer. Jak tam trafić i skąd najlepiej rozpocząć wycieczkę?   

 

 

 

 

 

Na krótką wycieczkę, połączoną z wejściem na Hajdówkę (534 m n.p.m.) wyruszyć można z rynku w Jordanowie. Znajdziemy tu sporo miejsc parkingowych, a i sam rynek tego niewielkiego miasteczka zasługuje na uwagę, pełen jest bowiem ciekawostek. Widokowy spacer zajmie nam około godziny. Do pokonania są nieco ponad 3 km.  

 

  

    Ratusz i figura św. Jana Nepomucena na rynku

 

 

 Wieża widokowa na mapie Beskidu Makowskiego (2023 r.)

 

Z rynku kierujemy się w stronę strzelistej, widocznej z daleka wieży kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. Ul. Kolejową, a następnie Hajdówką schodzimy do doliny potoku Malejówka. Tu przydać się może mapa cyfrowa. Trasa nie jest bowiem oznakowana. Widokowa ścieżka wiedzie wzdłuż ogródków działkowych. Drogę wskazuje nam widoczna na horyzoncie wieża. Po przekroczeniu mostka na potoku, podchodzimy wąską szosą asfaltową do zabudowań. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Obchodzimy wzgórze i zdobywamy go od wschodniej, łagodniejszej strony.     

 

Ścieżka wzdłuż ogródków działkowych w Jordanowie, w oddali widoczna wieża widokowa

 

Drewniana wieża wznosi się na wysokość 18 metrów. Z tarasu widokowego podziwiać można okolice Jordanowa, Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki, Gorce, a także Tatry. Mimo wysokiej konstrukcji, nawet osoby z lękiem wysokości powinny dać radę. Wieża jest bowiem dosyć mocno zabudowana. 

 

 

Wieża na szczycie Hajdówki (534 m n.p.m.)

 

Ale szerokie panoramy rozciągają się nie tylko z wieży. U jej podnóży można się wygodnie rozsiąść na polanie i obserwować widoczne z daleka szczyty. Atrakcyjny będzie też spacer widokowym, otwartym grzbietem wzniesienia. 

 

 

Widok z Hajdówki (534 m n.p.m.) w kierunku południowym

 

  

W drodze powrotnej na rynek

 

Wieża widokowa znajdzie się na kolejnych, nowych wydaniach map Beskidu Makowskiego i Beskidu Żywieckiego
(2023 r.).
 

    

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl