Odznaki turystyczne 0
Odznaki turystyczne

Zacznijmy od wyzwań górskich. Już od najmłodszych lat można zbierać Górską Odznakę Turystyczną. Jest to jedna z odznak turystyki kwalifikowanej przyznawanych przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Odznaka zdobywana jest od 1935 r., a od 2016 r. zdobywać ją mogą także dzieci: GOT PTTK „W Góry”. Odznaka ma kilka stopni, można ją zdobywać w górach polskich i pasmach granicznych. W całym kraju działają Referaty weryfikacyjne przy oddziałach PTTK, gdzie można zweryfikować książeczkę z zapisem tras i zakupić odznakę. W zależności od wieku potrzebna jest odpowiednia ilość punktów na dany stopień.

Kolejne wyzwanie stawia Korona Gór Polskich – wszystko o tej inicjatywie przeczytacie w przewodniku, który mieliśmy przyjemność wydać. Inne odznaki promujące górskie wędrówki to na przykład „Korona Beskidu Wyspowego <Beskidzkie Wyspy>”, Korona Gór Beskidu Myślenickiego czy Korona Beskidu Sądeckiego. Z prywatnej inicjatywy, w 2015 r., powstał Klub Zdobywców Koron Górskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Przejście długodystansowych tras również można zwieńczyć odznaką – tak będzie w przypadku przejścia Głównego Szlaku Beskidzkiego, Sudeckiego czy Świętokrzyskiego. Regulaminy odznak znajdują się w naszych przewodnikach po tych szlakach (Główny Szlak Beskidzki, Główny Szlak Sudecki, Główny Szlak Świętokrzyski).

 

 

Odznaka GSB

 

Wiele dyscyplin sportu ma swoją odznakę: narciarstwo, kolarstwo, kajakarstwo, jazda konna, imprezy na orientację. Miłośnicy przyrody i krajoznawstwa też znajdą coś dla siebie znajdą.

Dla najmłodszych przygotowano specjalne odznaki takie jak: 

  • Dziecięca Odznaka Turystyczna (w wydrukowanej książeczce opisuje się 4 dowolne trasy z min. dwóch dyscyplin)
  • Siedmiomilowe Buty (wycieczki piesze, wiek do 10 lat), dalsze stopnie przechodzą w Odznakę Turystyki Pieszej
  • Dziecięca Odznaka Narciarska dedykowana jest dla wieku 5–10 lat
  • Odznaka turystyczna Disney i PTTK za pierwsze wycieczki (dla najmłodszych)

 

 

Odznaki przy dziecięcym plecaku

 

Disney

Odznaki turystyczne Disney i PTTK

 

Czasem pamiątkowa odznaka może się trafić po dokładnym zwiedzaniu miasta i poznaniu jego historii. Po spacerze po Łodzi można zostać posiadaczem „Bajkowej Odznaki” PTTK i wrócić do wspomnień związanych z Misiem Uszatkiem czy pingwinem Pik Pokiem.

 

Bajkowa Odznaka PTTK

 

Niektóre odznaki można zdobywać podczas wędrówek po całym kraju. Należy do nich Odznaka Koziołka Matołka ustanowiona przez Oddział Gliwicki PTTK. Zdobyć ją można odwiedzając miejsca, w których bywał bohater bajki albo gdzie został upamiętniony (on lub jego twórcy).

 

Odznaka Śladami Koziołka Matołka

 

W Pacanowie

 

Zdarzają się też odznaki sezonowe – Bazową Odznakę można zdobyć tylko w sezonie letnim, kiedy działają Studenckie Bazy Namiotowe (https://oakrakow.pttk.pl/odznaki).

 

Bazowa Odznaka

 

Informacje o odznakach PTTK: turystyki kwalifikowanej i krajoznawczej PTTK: klik, a o odznakach dla dzieci i młodzieży: klik.


Wędrując po szlakach tematycznych, po przejściu odpowiedniej ilości kilometrów, często można ubiegać się o certyfikat czy odznakę. Tak jest w przypadku Drogi św. Jakuba. W Polsce istnieje 36 dróg (i rozgałęzień) tego znanego, pielgrzymiego, szlaku. Symbolem drogi jest żółta muszla, obecna w ikonografii co najmniej od XI w., a pierwotnie noszona przez pątników, którzy po odwiedzeniu groby św. Jakuba udali się na przylądek Finisterra, gdzie według tradycji przybiła łódź ze szczątkami świętego w VII w. W Polsce można uzyskać certyfikat przebycia Drogi św. Jakuba. Wymagane jest przejście bez przerwy co najmniej 100 km albo przejechanie rowerem (bądź konno) co najmniej 200 km, wybranej Drogi św. Jakuba przy równoczesnym zbieraniu potwierdzeń przebycia szlaku w odpowiednim dokumencie – Paszporcie.

Zachęcamy do aktywności! A odznaki możecie zdobywać planując trasy z naszymi mapami :).

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl