Nocleg na GSB - nowy schron Wędźno 0
Noc na szlaku GSB

Schron "Wędźno" powstał jesienią 2021 roku z inicjatywy Leszka Piekło i stowarzyszenia Główny Szlak Beskidzki, we współpracy z OSP Bystra Podhalańska i Nadleśnictwem Myślenice. W tym celu zaadaptowano starą chatkę drwali mieszczącą się przy składzie drewna. Dziś korzystać z niej mogą wszyscy wędrujący po górach. Szczególnie przydatna jest GSB-owiczom, bowiem usytuowana jest przy Głównym Szlaku Beskidzkim, na odcinku pomiędzy Bystrą Podhalańską a Policą (1369 m n.p.m.). O tym, jak wygląda w niej nocleg przekonaliśmy się osobiście.  

 

  

 

    

Schron znajduje się na czerwonym Głównym Szlaku Beskidzkim w Pasmie Policy (Beskid Żywiecko-Orawski), około 1,5 km za Bystrą Podhalańską (idąc w stronę schroniska PTTK Na Hali Krupowej i szczytu Policy). Obiekt zaznaczony jest na naszych mapach, a także w przewodniku Główny Szlak Beskidzki (wydanie 2022 r.).

 

 

Szałas "Wędźno" na mapie w przewodniku "Główny Szlak Beskidzki" A. Hanuli

 

  

Przewodnik GSB, wydanie II, 2021      Przewodnik GSB, wydanie VII, 2022

 

Szałas to niewielki drewniany budynek z zamykanym wejściem i jednym małym oknem. W środku znajdują się piętrowe łóżko, ławy, stolik i co ważne w okresie zimnych nocy - piec.   

 

  

 

Na miejscu znaleźć można siekierę, dzięki której przygotujemy opał. W planach jest jeszcze budowa zadaszenia na drewno.   

 

    

 

Piec typu koza, nie tylko ogrzewa wnętrze, umożliwia wysuszenie ubrań ale i pozwala przygotować ciepły posiłek. Na wyposażeniu jest czajnik. Naczynia i garnki - jeśli mamy taką potrzebę - należy przynieść ze sobą. 

 

    

 

Po rozpaleniu w piecu, w chatce robi się naprawdę ciepło. Wiadomo, im wyżej tym cieplej, dlatego warto wybierać na nocleg łóżko piętrowe :) Nocując na podłodze, mimo ciepłego śpiwora i karimaty, było dosyć chłodno. 

Na pryczach o szerokości jednego metra zmieszczą się po dwie osoby (w sumie cztery na łóżku piętrowym). Dodatkowo na podłodze jest wystarczająco miejsca dla dwóch kolejnych osób.   

 

 

 

W chatce znajdziemy zeszyt z pamiątkowymi wpisami. Jest tu również skrzynka z projektu "Apteczka na szlaku", a w niej darmowy pakiet medyczny, z którego w razie potrzeby można skorzystać. Uwaga: jeśli napoczniemy pakiet należy to zgłosić poprzez stronę "Apteczka na szlaku" lub FB.  Jest to projekt społeczny realizowany przez osoby prywatne. Można go wesprzeć przez zrzutkę lub sprzedaż cegiełek (informacja na stronie).    

 

    

 

Nieopodal schronu płynie strumień. Dojście oznaczone jest strzałką. 

 

 

 

Od strony Bystrej Podhalańskiej do schronu prowadzi utwardzona szutrowa droga. Na szczęście nie dojedziemy tu samochodem, gdyż na linii lasu znajduje się szlaban. 

 

 

 

W planach stowarzyszenia Główny Szlak Beskidzki jest przygotowanie kolejnych schronów na GSB. Gratulujemy pomysłu i czekamy. Oby służyły one turystom jak najdłużej!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl