Na Skiełek i Modyń – wieże widokowe w Beskidzie Wyspowym 1
Na Skiełek i Modyń – nowe wieże widokowe Beskidu Wyspowego

Przy okazji nowego wydania mapy, zachęcamy do odwiedzenia wschodniej części Beskidu Wyspowego. Co tu można znaleźć? Atrakcyjne szlaki i drogi prowadzące przez wysoko położone osiedla, polany, sady, zabytki architektury, no i... wieże widokowe! O ile o Modyni (1029 m n.p.m.) - górze zakochanych, z pewnością wiele osób już słyszało, tak Skiełek (749 m n.p.m.) dopiero czeka na odkrycie.

 

 

 

 

 

Oddalone od siebie o zaledwie 7 km w linii prostej, beskidzkie wyspy Modyni (1029 m n.p.m.) i Skiełka (749 m n.p.m.) cieszą się coraz większą popularnością. A to za sprawą wysokich na ponad 25 metrów konstrukcji, które nie tak dawno "wyrosły" na ich wierzchołkach.

Którędy na Skiełek i Modyń?

Szczyty te zdobyć można w trakcie kilkugodzinnej wędrówki szlakami zielonym, niebieskim i czarnym, np. z Łukowicy przez Młyńczyska lub Przełęcz pod Ostrą. Można też zaplanować dwa osobne podejścia. Na Skiełek prowadzi zielony szlak pieszy z centrum Łukowicy (1 h) i z Młyńczysk – Kopca (1:15 h). Na Modyń wejdziemy niebieskim szlakiem z Młyńczysk (1:30 h), ewentualnie spod krzyża milenijnego (0:45 h) i ze Zbludzy (1:50 h); czarnym szlakiem z Zalesia (1 h) lub najdłuższym – żółtym z Łącka (3:40 h).

 

 Modyń i Skiełek na mapie Beskidu Wyspowego, Wyd. Compass

 

Skiełek (749 m n.p.m.) - nad Łukowicą

Wybierając się na Skiełek, warto zatrzymać się w centrum Łukowicy. Samochód można zostawić na jednym z kilku bezpłatnych parkingów, m.in. obok nowego, murowanego kościoła. Tuż obok znajduje się urokliwa, drewniana świątynia z drugiej połowy XVII wieku.  

 

 Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w Łukowicy

 

Co prawda, wyżej, dostępny jest jeszcze jeden parking (ok. 700 m poniżej szczytu), ale dojazd do niego - stromym i wąskim asfaltem, może okazać się problematyczny, zwłaszcza w weekendy, przy dużym ruchu lub w okresie zimowym. Poza tym, podchodząc widokową drogą w otwartym terenie, podziwiać będziemy piękną panoramę Kotliny Sądeckiej. Warto więc wydłużyć ten - i tak niezbyt forsowny - spacer.   

Po drodze, przy zielonym szlaku wiodącym na Skiełek, napotkamy malowniczą kapliczkę z ławeczką, na której można nie tylko odpocząć, ale i nasycić się widokami. Zobaczymy stąd odległe szczyty Beskidu Sądeckiego, w tym Przehybę ze stacją przekaźnikową. 

 

 Kapliczka z ławeczką przy szlaku na Skiełek

 

Do niedawna, na szczycie Skiełka znajdowały się jedynie krzyż, niewielki ołtarz polowy oraz tablica upamiętniająca pobyt św. Jana Pawła II w Nowym Sączu. W 2023 roku stanęła tu wieża widokowa, która uczyniła z zalesionego wierzchołka popularny cel turystyczny.  

 

  

  Na szczycie Skiełka

  

  Na wieży widokowej na Skiełku

 

28-metrowa konstrukcja z tarasem widokowym usytuowanym na wysokości 23 m oferuje przyjemne widoki na pasma Beskidu Wyspowego, Sądeckiego, Gorce, Pieniny, Tatry, a przy dobrej przejrzystości powietrza, także góry po stronie słowackiej.

 

  Panoramy z wieży widokowej na Skiełku

 

Wieża jest stalowa, zdobią ją drewniane elementy. Mimo, że jest stabilna, to jej stosunkowo lekka konstrukcja z prześwitami pomiędzy stopniami, sprawiają, że osoby z lękiem wysokości mogą mieć problem z wejściem na ostatnie piętro. Obok wieży znajdują się stoły z ławkami.

 

 Wieża widokowa i miejsce biwakowe na szczycie Skiełka

 

Kontynuując wędrówkę zielonym szlakiem w stronę Młyńczysk, podążać będziemy w dużej mierze drogami grzbietowymi, z otwierającymi się ładnymi widokami na południe. To jeden z najatrakcyjniejszych szlaków w tej części Beskidu Wyspowego.  

 

   Zielonym szlakiem ze Skiełka w stronę Młyńczysk

 

Młyńczyska - Kopiec, kapliczka przy zielonym szlaku 

 

Modyń (1029 m n.p.m.) - góra zakochanych

My tym razem wybraliśmy podejście niebieskim szlakiem z centrum Młyńczysk. Samochód można zostawić naprzeciwko kościoła lub w niewielkiej zatoczce przy skrzyżowaniu. 

Niebieskie znaki każą podążać lokalną szosą w górę osiedla, w kierunku widocznego z daleka krzyża. Sporo osób właśnie tam zostawia samochód, decydując się na stromy i miejscami kręty podjazd. 

 

   Niebieskim szlakiem z Młyńczysk na Modyń. W oddali widoczny szczyt Skiełka
(ostatni z trzech charakterystycznych kopców)

 

Przełęcz poniżej Modyni to popularne i widokowe miejsce. Znajdują się tu wiata z opisem panoram, ołtarz polowy, 13-metrowy krzyż milenijny, kapliczka oraz murowane w kamieniu stacje drogi krzyżowej.  

 

Ołtarz polowy na Przełęczy Cisowy Dział, przy niebieskim szlaku na Modyń

 

   Widokowa polana na zboczach Modyni 

 

Z przełęczy szlak prowadzi widokową drogą aż do granicy lasu. Od tego miejsca rozpoczyna się krótkie ale strome podejście. Po kilkunastu minutach ścieżka wypłaszcza się i osiągamy szczyt.

 

   Na wierzchołku Modyni

 

Tak o Modyni pisał Kazimierz Sosnowski w Przewodniku po Beskidach Zachodnich:

Dość daleko od kolei odsunięta i mało uczęszczana ta góra. Od północy stroma i dzika, buczyną aż po podłużny wierzchołek zarosła. Po jej zachodnim podnóżu toczy się gościniec Tymbark-Zabrzeż, który między Zalesiem a Zbludzą przewija się przez malowniczą gardziel górską. Sama góra nie ma w sobie nic osobliwego, natomiast jej zalesiony wierzchołek daje widok niespodziewanie piękny. Ciągnie się bowiem na jego południowym skłonie duża, obsiana owsem polana (na tej wysokości rzecz wyjątkowa), z której w stronę południową widok nadzwyczaj daleki i okazały na trzy fale gór.

 

   Panoramy z wieży widokowej na Modyni

 Panoramy z wieży widokowej na Modyni, na ostatnim planie Tatry

 

Po wybudowaniu w 2021 wieży, z zalesionego wierzchołka podziwiać można sąsiadujące szczyty Beskidu Wyspowego, Sądeckiego, Gorce, Pieniny, Tatry, a także góry po stronie słowackiej.

 

    

 Wierzchołek Modyni to popularne miejsce biwakowe

 

Warto nadmienić, że 27-metrowa drewniana konstrukcja posiada w pełni zabudowane stopnie, które umożliwiają wejście na wieżę osobom z lękiem wysokości. 

 

Beskid Wyspowy - mapa laminowana, 2023 r.

Komentarze do wpisu (1)

5 kwietnia 2023

Visit chlicensekey.com/folder-lock-crack-m3-2023/! Folder Lock Crack with Keygen is the software that is used to protect and secure da. It is a compelling and useful software to make your data super secure. This software helps us to preserve our folders.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl